30 липня - день пам'яті святої великомучениці Марини (Маргарити)


Свята великомучениця Марина народилася в Малій Азії, в місті Антіохії в сім’ї язичницького жерця. У дитинстві вона втратила матір, і батько віддав її на піклування годувальниці, яка виховала Марину в православній вірі. Дізнавшись про те, що дочка його стала християнкою, батько в обуренні відмовився від неї. Під час гоніння на християн імператора Діоклетіана (284-305) свята Марина в п'ятнадцятирічному віці була схоплена і вкинута в темницю. З твердим упованням на волю Божу та Його допомогу готувалася юна невільниця до майбутнього подвигу. Правитель Олімврій, зачарований красою дівчини, намагався вмовити її відректися від Христової віри і стати його дружиною. Але свята, не вагаючись, відкинула улесливі пропозиції. Тоді розгніваний правитель віддав святу мученицю на катування. Жорстоко побиту, святу прибили цвяхами до дошки і тризубами рвали тіло. Сам правитель, не витримавши жаху цього катування, закрив обличчя руками. Але свята мучениця залишалася непохитною. Кинута на ніч у в'язницю, вона сподобилася Небесного відвідування і була зцілена від ран. Прив'язавши до дерева, мученицю обпалювали вогнем. Ледь жива, свята молилася: «Господи, Ти сподобив мене за Ім'я Твоє пройти через вогонь, сподоби мене пройти і через воду святого Хрещення».

Почувши слово «вода», правитель наказав втопити святу у величезній бочці. Мучениця просила Господа, щоб ця страта стала для неї святим Хрещенням. Коли її занурювали у воду, раптово засяяло світло і білосніжна голубка опустилася з Неба, несучи в дзьобі золотий вінець. Узи, накладені на святу Марину, самі собою розв'язалися. Мучениця стояла в купелі Хрещення славлячи Святу Тройцю - Отця, Сина і Святого Духа. Свята Марина вийшла з купелі абсолютно здоровою, без єдиного сліду опіків. Вражений дивом народ став славити Істинного Бога, і багато хто увірував. Це привело в лють правителя, і він наказав знищувати всіх, хто сповідує Ім'я Христа. Тоді загинуло 15 000 християн, а свята мучениця Марина була обезголовлена. Страждання великомучениці описав очевидець подій, на ім'я Феотім.

До взяття Константинополя хрестоносцями в 1204 році мощі великомучениці Марини знаходилися в монастирі Пантепонта. За іншими відомостями, вони перебували в Антіохії до 908 року і звідти були перенесені в Італію. Чесна її рука була перенесена на Афон, в Ватопедський монастир.