Послання Патріярха Варфоломія на свято Індикту


+ Варфоломій,

Милістю Божою Архієпископ Константинопольський,

Нового Риму і Вселенський Патріарх,

Всій повноті Церкви,

Благодать, мир і милість від Творця всього творіння

Господа і Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.

 

Найшановніші браття і возлюблені чада в Господі,

Свято Індикту, урочистий день молитов за природне середовище, знову зустрічає людство, що стикається з інтенсивними погодними умовами через зростаючу зміну клімату, з руйнівними повенями та пожежами по всьому світу, а також з пандемією коронавірусу та її соціально-економічними наслідками.

Той факт, що обмежувальні заходи щодо транспорту та обмеження, накладені на промислове виробництво, призвели до скорочення забруднюючих речовин та викидів, дали додатковий цінний урок про глобальні взаємозв’язки та про взаємозалежність усіх вимірів життя. Крім того, заново було виявлено, що екологічні ініціативи Вселенського патріархату, які включають розширення богослов’я Церкви та літургійної традиції, відповідають науковим висновкам та рекомендаціям експертів, які закликають до багатосторонньої мобілізації для захисту цілісності природного середовища.

Таким чином, ми молимось про швидке подолання наслідків кризи здоров’я та просвітлення з висоти урядів у всьому світі, щоб вони не повернулися до економізму і не продовжували його дотримуватися. Мова йде про ті принципи, які панували до пандемії, а саме принципи організації економічного життя, виробництва та споживання, вичерпної експлуатації природних ресурсів. Крім того, ми щиро прагнемо припинити розповсюдження псевдонаукових думок щодо небезпеки вакцин проти Covid-19, – наклепу, спрямованого на спеціалістів у галузі медицини, та необґрунтованого погіршення ставлення відносно серйозності захворювання. На жаль, подібні думки поширюються і щодо зміни клімату, його причин та їх катастрофічних наслідків. Реальність зовсім інша, і на неї слід реагувати відповідальністю, співпрацею, спільними діями та спільним баченням.

Бездіяльність немислима, якщо повністю знати спільні великі сучасні виклики людства. Байдужість до наших страждаючих братів і до знищення “дуже доброго” творіння є образою проти Бога та порушенням Його заповідей. Там, де існує повага до творіння і відчутна любов до людини, «улюбленої Богом», там присутній Бог.

Після Святого і Великого Собору (Крит, 2016 р.) Вселенський патріархат відповідно до свого духу та рішень призначив офіційну комісію у складі богословів для розробки документа про соціальні наслідки нашої віри та про соціальну місію та свідок Православної Церкви в сучасному світі. Цей текст, схвалений до друку Святим і Священним Синодом і озаглавлений «За життя світу: на шляху до соціального етосу Православної Церкви», стверджує наступне: «Церква закликає вірян бути вдячними і приймати здобутки науки, навіть ті, які іноді можуть змусити їх переглянути власне розуміння історії і структури космічної реальності. Пристрасть до наукового пізнання походить з того ж джерела, що і прагнення віри якомога глибше проникнути в божественні таємниці.» (§ 71)

Свята Велика Церква Христа яскраво підкреслює неподільність охорони природного середовища та благодійну турботу про ближнього. І екологічна позиція, і визнання священності людської особи являються «літургією після Літургії», життєво важливими вимірами євхаристійної актуалізації Церкви. Життя Церкви – це явна повага до творіння, а також місце і спосіб відчуття культури особистості та солідарності.

Найшановніші браття і возлюблені чада,

Протягом цього важкого періоду, важливим пастирським обов’язком Церкви є прояв ініціатив щодо стримування пандемії. І це також категоричний етичний мандат підтримувати глобальний доступ до імунізації проти коронавірусу, особливо в бідніших країнах, відповідно до слів нашого Господа: «що тільки вчинили ви одному з найменших братів Моїх цих, те Мені ви вчинили» (Мт. 25:40). Ми повинні любити один одного, «як Христос полюбив нас» (Еф. 5: 2), і проявляти себе як «священики» творіння, охороняючи та обробляючи його з турботою та ласкою, і, дякуючи Творцеві всього за цей надзвичайно цінний дар Божої благодаті.

На закінчення ми від усієї душі бажаємо всім благословенного, здорового та плідного нового церковного року і закликаємо на вас, заступництвом Пресвятої Богородиці «Паммакарістос», благодать і милосердя Господа і Спаса нашого Ісуса Христа, Якому належить слава і держава на віки вічні. Амінь!

 

1 вересня 2021р.

 

† Константинопольський Варфоломій,

палкий молитовник перед Богом за всіх Вас