У Львівському музеї історії релігії відкрито виставку, яка розповідає про 30-річчя ношого відродження


У комунальному закладі Львівської обласної ради Львівський музей історії релігії  відкрили виставку "Світ Львівської Ставропігії".

До 30-ліття відродження Львівського ставропігійського братства», яка включає хоругви, мідерит із першим зображенням Львова, особисті речі Патріарха Київського і всієї України УАПЦ Димитрія, предмети інтер’єру XVI – початку XVII століть.

У презентації виставки взяли участь представники духовенства, зокрема, архієрей ПЦУ, митрополит Львівський Макарій, служителі Успенської церкви ПЦУ (Львів), а також - заступник голови Львівської ОДА Іван Собко та заступниця директорки департаменту з питань культури, національностей та релігій ОДА Тетяна Плугатор.

Як зазначив митрополит Львівський Макарій, виставка про діяльність братства – це наша історія.

«Коли у церкви буде високо-духовне моральне життя, то таке життя буде і у священослужителів. Голова братства Юрій Федів  відстоює духовне життя священослужителів і парафії. Це успішна і гарна дорога – дорога залучення людей до церкви. Фестиваль хорів, який організовувало братство, ця виставка – такі заходи об’єднують людей», - зазначив митрополит.

Від імені голови адміністрації Іван Собко вручив грамоту голові Львівського ставропігійського братства Юрію Федіву – за активну громадську діяльність та з нагоди 30-річчя братства і заснування його часопису «Успенська вежа».

«Бажаємо товариству невичерпної та позитивної енергії у впровадженні добрих справ, які братство творить ще з 1586 року. У суспільства є потреба у діяльності таких організацій – які з давніх часів продовжують свою просвітницьку роботу. Діяльність братства, його школи та друкарні – це неоціненний внесок у розвиток українства на Галичині в період її перебування під владою інших держав», - зазначив Іван Собко.

Також Голова товариства «Надсяння», депутатка Львівської обласної Ради п. Соломія Риботицька привітала представників братства та передала подяки від Львівської обласної ради за активну участь у відродженні й утвердженні національної ідеї, збереженні духовних цінностей, працівникам редакції часопису «Успенська Вежа» та співакам хору "Ставрос":

- Вірі Маркович,

- Роману Максимовичу,

Любові Хмелюк,

- Василю Ланчевичу,

- Марії Банах,

- Руслану Ляшенку.

Голову братства диякона Юрія Федіва відзначено Грамотою Львівської обласної ради.

Львівське Крайове ставропігійне братство святого апостола Андрія Первозванного – церковне об’єднання мирян, що постало при Успенській церкві у Львові у 1586 р.. Незабаром після створення домоглося права ставропігії – непідлеглості місцевим православним єпископам. Окрім релігійного, братство стало і культурним осередком життя – при ньому діяли школа (з українською мовою навчання), друкарня, бібліотека.

Друкований орган братства – газета «Успенська вежа» (виходить з 1991 року). При братстві діє хор «Ставрос».

Цього дня на виставці були пристутні усі священослужилелі ПЦУ, при храмах яких діють осередки Братства.

Прибули також чисельно і викладачі та студенти Львівської духовної семінарії ПЦУ, у якій викладає Голова Братства диякон Юрій Федів.

Серед присутніх були науковці, керівник РІСУ п. Тарас Антошевський, депутат ЛМР п. Роман Грицевич, представник Союузу українців Канади п. Ярослав Лазовчук.

Детальніше про виставку:

Перша частина виставки знайомить з історією Львівського ставропігійського братства і включає: першу хоругву відродженого братства, статут, натрунний портрет братчика тощо. Привертає увагу мідерит італійського майстра Абрагама Гоґенберґа «Вид Львова 1612 року» за малюнком роботи Ауреліо Пассаротті. Це перше друковане зображення Львова. Цікавими є особисті речі священника церкви Петра і Павла у Львові, ініціатора відродження братства отця Володимира Яреми (майбутнього Патріарха Київського і всієї України УАПЦ Димитрія): мантія, кукіль, друкарська машинка, на якій він друкував наукові роботи.

Другу частину виставки становлять експонати, які показують сучасну діяльність Львівського ставропігійного братства. Серед них – матеріали, що розповідають про роботу газети «Успенська вежа». Серед експонатів також -  афіші братства, зокрема, присвячені фестивалю «Прощання з колядою», який засновано 1997 року з ініціативи Патріарха Димитрія. Окрім того, відвідувачі зможуть ознайомитися з інформацією про діяльність хору «Ставрос», побачити сучасні хоругви братств Львова і Львівської області.

Метою виставки є показати діяльність Львівського Крайового ставропігійного братства святого апостола Андрія Первозванного, яке відродилося 1989 року, у Незалежній Україні. Братство є спадкоємцем Львівського ставропігійського братства, яке заснували у XV столітті при Успенській церкві, і форпостом українства в Галичині.

Виставка є результатом плідної співпраці Львівського музею історії релігії з Львівським Успенським братством, Церквою Успіння Пресвятої Богородиці, Львівським історичним музеєм, Музеєм етнографії і художнього промислу Інституту народознавства НАН України.