Різдвяне послання високопреосвященнішого Макарія, митрополита Львівського ПЦУ


Всечесному священству, чернецтву та всім вірним

 

Христос народжується – славте;
Христос з небес – зустрічайте;
Христос на землі – підносьтеся.
Співай, Господу вся земле,
і радісно оспівуйте, люди,
бо Він прославився.

ХРИСТОС РОЖДАЄТЬСЯ! 

Як же нам не любити Господа-Спасителя, як не радіти Його пришестю, як не святкувати урочистий день народження Його на землі? Ми повинні пам’ятати, що немає більшого щастя на землі, ніж те, що Його приніс нам Син Божий, народжений від Пречистої Діви Марії в місті Давидовому Вифлеємі на 41-му році правління римського імператора Августа, у дні Ірода, царя Юдейського, при багатьох людях, які прибули на перепис населення.

Свята родина також поспішає до Вифлеєма, щоб за наказом царським записатися до реєстру земного царя Августа, який, прийнявши всі царства й краї світу цього, бажаючи збирати багато данини з кожної людини, звелів записати з усієї вселенної кожну людину за батьківством дому її. Тому Йосиф прийшов із Назарета до Давидового міста Вифлеєма, бо ж з дому Давидового була Марія, обручниця його, щоб там записатися й данину віддати цареві. 

Збирання данини було з тієї причини, що цісар Август хотів збудувати велику й вельми багату божницю, дивовижну споруду, якої ще не було в цілому світі, на честь однієї богині, дивовижної краси діви, яку бачив серед проміння сонця з немовлям на руках. Після цього видіння він задумав збудувати храм їй, назвавши її матір’ю сонця та богинею, думаючи, що вона є головною урядницею земною, яка дасть йому багато царств світу цього у владу. І планував він цю будівлю зробити, але смерть йому  перешкодила. Господь своїм провидінням не міг дозволити, щоб Пречиста Діва Марія була зарахована до поганських богинь.

Чудесне видіння, яке бачив цісар вселенський, знаменувало Матір Бога в тілі, а немовля від неї народжене – Господа слави, бо Пречиста Діва Марія на землі одягнена світлом розумного Сонця і ясно світиться зорею Духа Святого й чистоти дівства.

Чому саме цісар Август, людина з язичників, бачив таке видіння, а не хтось інший з юдеїв? Через те, що при державі його це мало статись. У сорок другий рік його царювання народився від Пречистої Діви Марії Господь наш Ісус Христос, обіцяний Месія, Цар миру й вічного спокою, народження Якого є із давніх-давен, із днів споконвічних. Засіяло світло Божества від Діви для всіх тих, хто перебував на землі – для юдеїв та язичників.

 

Не знайшовши притулку у Вифлеємі, Йосиф з Марією зупинилися у вертепі убогої Йосифової родички Соломії, у яслах якого народився Христос. Біля ясел перебував осел, на якому сиділа Марія, перебуваючи у дорозі до Вифлеєма, а також віл Йосифа, якого він хотів продати та віддати данину за себе та за свою обручницю Марію.

У цей час пастирі, які перебували на нічній сторожі стада свого, побачили ангела Господнього, який промовив до них: «Не бійтеся, бо я звіщаю вам велику радість, яка буде для всього народу: для вас сьогодні в місті Давида народився Спаситель, Який є Христос Господь». Коли прийшли пастирі до стаєнки, то побачили Йосифа обручника, Пречисту Марію і Немовля з нею, яке, повите пеленами, лежало у яслах.

Після пастирів прийшли й волхви зі сходу, які були царями перської країни та звіздарями. Євангелист називає їх волхвами, оскільки вони розумілися на обертанні та русі небесних світил. Цієї мудрості навчилися від свого прабатька Варлаама, маючи в книгах свого народу його пророцтво, у якому говорилось: «Засяє зоря з Якова, і вийде чоловік з Ізраїля, і стратить князя Моава, і полонить синів Сета». Саме тому, бачачи надзвичайну зорю, вони зрозуміли, що це зоря того Царя, який засіяв тілесним народженням від Якова і від Юди. Прийнявши рішення, вони приготувалися вирушати в дорогу. 

Подорожні та нехрещені люди з далекої Персії поспішали, щоб побачити народженого Христа, який лежав у яслах, а ми, християни, лінуємось подолати незначну відстань зі свого дому до храму, щоб з вірою побачити Сина Божого на вівтарі, наче в яслах, бо престіл і вівтар є яслами, на які кладуться Тіло Господнє, що не пеленами повите, але зорею пресвітлою Духа Святого звідусіль одягнуте. Тут перед Ним перебувають не віл з ослятком, а тисячі багатооких херувимів та шестикрилих серафимів, не Соломія, родичка Йосифа, одна присутня, а священники Бога вишнього та безліч християн. Якщо з вірою у своєму серці ми прийдемо до Христа, то удостоїмось більше дарів, ніж отримали перські царі. Вони тільки бачили новонародженого Ісуса, ми ж приймаємо Його у свої уста, щоб, наповнившись дивної веселості й невимовної благодаті Божої, піти з радістю в дім свій. 

Заносімо свої молитви до народженого Спасителя, щоб ця благодать Його допомагала нашому народу пережити пандемію сьогодення. Православна Церква України та її пастирі на заклик Предстоятеля Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія моляться за припинення цієї хвороби між людьми, закликають до молитви кожного з Вас, Ваших дітей та внуків. Ми молимось також за припинення війни на нашій землі, за утвердження миру між усіма нами та у всьому світі.

Всечесні отці, дорогі брати й сестри! Щиросердечно вітаю усіх Вас із всерадісними святами Різдвом Христовим, Новим Роком Божої благодаті та Богоявленням Господнім. Нехай Новонароджене Дитятко Боже пошле нам багато радості, щастя й добробуту, вимріяної Богом долі і своє щедре благословення на наші добрі задуми, Помісну Українську Церкву, наші родини й на весь український народ.

Радісних і щасливих свят! 

СЛАВІМО ЙОГО!

 

Високопреосвященніший МАКАРІЙ,

Митрополит Львівський

УПЦ (ПЦУ)

 

РІЗДВО ХРИСТОВЕ 2021 РОКУ БОЖОГО, м. Львів